а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бостанџија

мн. бостанџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што одгледува и/или продава бостан.
Англиски: melon man Турски: bostancı
Употреба: Земјоделство
Примери:
Бостанот го одгледуваше еден стар бостанџија.
Изведенки
бостанџиски прид.
бостанџискиот
Пример: бостанџиска колиба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи