а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

босоног

босоноги
Вид збор: Придавка
Што оди со боси нозе.
Англиски: barefooted
Примери:
Децата босоноги трчаа крај плотовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи