а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боска

мн. боски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8873
1. Млечна жлезда, дојка, града, цицка кај жена.
Англиски: breast Албански: gji, sisë
Употреба: Анатомија
Примери:
Во возбудата и набабреа боските од надојденото млеко.
2. Цицка од вимето кај крава.
Англиски: udder Албански: sisë
Употреба: Зоологија
Примери:
Телето си играше често менувајќи ги боските од вимето на кравата.
Изрази
Цицале од иста боска.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи