а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

босилков

босилковиот
Вид збор: Придавка
Што е од босилок, што се однесува на босилок.
Примери:
китка босилкова
FlexiMac
 менување на македонски глаголи