а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

босилек

босилекот
Вид збор: Именка, машки род
Мека ниско-растечка билка со ситни цветчиња и пријатен мирис.
Латински: Ocimum basilicum Англиски: basil Албански: borzilok
Употреба: Ботаника
Примери:
Одајата мирисаше на босилек.
китка босилек
Изрази
Коњски босилек - (Mentha).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи