а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

босак

Види и: боска (ж.)
мн. босаци
Вид збор: Именка, машки род
боска
Примери:
Го лапнува босакот на дувалото.
Изведенки
босалче ср.
мн. босалчиња
хип.
Пример: Крај портите чекаат тригодиначиња да ја пикнат раката под босалчето на мајката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи