а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боршч

Вид збор: Именка, машки род
Руско национално јадење, супа од зелка со месо, цвекло и квас.
Англиски: borsch
Употреба: Гастрономија
Примери:
Да му кажам дека и јас сакам еднаш да се најадам боршч без тавтабити.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи