а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борч

мн. борчови
Вид збор: Именка, машки род
Долг, тоа што некој некому му должи.
Англиски: debt Турски: borç
Употреба: Архаизам
Примери:
Куќата му ја продадоа за борчови.
Кој ќе ги плаќа борчовите?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи