а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борчлија

борчлии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Што е заборчен, што должи некому пари.
Англиски: indebted
Употреба: Економија , Неменлив збор
Примери:
борчлија човек
Изведенки
борчлија прил.
Пример: борчлија до гуша
FlexiMac
 менување на македонски глаголи