а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борчлија

мн. борчлии
Вид збор: Именка, машки род
(немен. по род) Должник, тој што борчи, што има борч.
Англиски: debtor Турски: borçlu Албански: debitor, borxhli
Употреба: Економија , Неменлив збор
Примери:
Јас никому борчлија не сум останал.
Тој ми е голем борчлија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи