а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борчи

борчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Должи некому нешто, најчесто пари.
Англиски: owe
Употреба: Архаизам
Примери:
Вашето село му борчи на царот сто илјади аспри.
Изведенки
борчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи