а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боров

Види и: бор (м.)
боровиот
Вид збор: Придавка
Што е од бор.
Албански: i pishës
Употреба: Ботаника
Примери:
Борова шума.
Борови иглички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи