а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боровник

мн. боровници
Вид збор: Именка, машки род
Место обраснато со борова шума.
Употреба: Ботаника
Примери:
Боровникот е млад и чест, ветките ниско појдуваа од земја, се вплетуваа една во друга и се свиваа под снегот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи