а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боровинка

мн. боровинки
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид зрнесто, планинско овошје.
Латински: Vaccinium myrtillus Англиски: whortleberry Албански: boronicë
Употреба: Ботаника
Примери:
Момчињата набрале некои малини и боровинки.
2. Сок од тоа овошје.
Албански: boronicë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Сок од вишна или од боровинка? -
Боровинка.
Изведенки
боровница ж.
мн. боровници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи