а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боровина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Борово дрво, градежен материјал од борово дрво.
Примери:
Од четинарите најчесто се користи боровината за изработка на прагови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи