а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борина

мн. борини
Вид збор: Именка, женски род
Смолесто дрво од бор што служи за осветлување или за потпалување оган.
Англиски: kindling
Примери:
Митра кладе неколку страка борина на светилникот.
Старата го запали огнот со борина.
Изрази
Си го бара со боринче ќе си го најде со огинче - прави нешто неразумно или ризично создавајќи си непријатности и сл.
Изведенки
1. боринка ж.
мн. боринки
дем.
2. боринче ср.
мн. боринчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи