а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борилиште

мн. борилишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се одвива борба, борење.
Англиски: ring
Употреба: Спорт
Примери:
Борилшитето беше преполно со луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи