а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борец

мн. борци
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во борба.
Англиски: fighter Албански: luftëtar
Примери:
Тие биле неразделни другари и бестрашни борци.
Изведенки
боречки прид.
боречкиот
Што се однесува на борец.
Пример: Боречка пензија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи