а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борелиоза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Болест што се пренесува преку крлежи.
Латински: Borreliosis Англиски: Lyme disease
Употреба: Медицина
Примери:
Борелиозата ја открил австрискиот научник д-р Вили Бургдорфер во 1975 година во САД.
Овие ситни инсекти може да пренесат Лајмска болест (борелиоза) која води до сериозни компликации.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи