а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бордура

мн. бордури
Вид збор: Именка, женски род
Украсен раб, шара по раб на ткаенина.
Англиски: border
Примери:
Бордурата е многу често застапена кај килимите, најчесто на црвено поле со најразлични орнаментирани форми и мотиви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи