а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бордеро

мн. бордероа
Вид збор: Именка, среден род
Листа, извор, сметка што се издава со одредена намена.
Англиски: bordereau Француски: bordereau Албански: bordero, kupon
Употреба: Економија
Примери:
Во менувачницата ми дадоа бордеро за разменетите девизи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи