а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борбен

борбениот
Вид збор: Придавка
1. Што е готов, што има желба да се бори.
Англиски: ready for fight
2. Што се однесува на борба.
Примери:
Тој секогаш е на првата борбена линија.
Жените пеат борбени песни.
Изведенки
борбеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи