а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борач

мн. борачи
Вид збор: Именка, машки род
Спортист што се занимава со борење.
Англиски: wrestler
Употреба: Спорт
Примери:
Борач во грчко-римски стил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи