а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боранија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид зеленчук, зелен, млад грав во мешунка.
Латински: Phaseolus vulgaris Англиски: string beans Албански: bishtaje, boranie
Употреба: Ботаника
Примери:
Стаса боранијата во зеленчуковите градини.
2. Јадење приготвено со боранија.
Албански: boranie
Употреба: Гастрономија
Примери:
Денес имаме за ручек боранија.
3. мали, безначајни луѓе
Англиски: trifle Албански: borani, çikërrimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е ситна боранија.
Изведенки
бораниичка ж.
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи