а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боракс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Натриумова сол на борот, хемиско соединение што се употребува во домаќинството и индустријата.
Латински: Na2-B4-O7-10H2O Англиски: borax
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи