а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борави

борават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20818
1. Меша, обично храна при приготвување.
Англиски: stir Албански: përziej
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Жената ги борави тепсиите ориз да не заварат.
2. Чувствува мачнина во стомакот, му се повраќа.
Албански: më villet
Употреба: Дијалектен збор
Изрази
Тури-борави - вид јадење со пченкарно брашно; качамак.
Изведенки
боравење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК