а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боравенка

мн. боравенки
Вид збор: Именка, женски род
Шарена кошула, везена со повеќе бои.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Таа и остави пет везени кошули, три алови и две боравенки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК