а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боравалка

мн. боравалки
Вид збор: Именка, женски род
Лажица за мешање при готвење, обично дрвена.
Англиски: stirring spoon Албански: lugë përziese
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Жената боравеше со боравалката во тенџерето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи