а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бонус

мн. бонуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24036
Еднократна награда за добра работа или за постигнување одредени цели.
Англиски: bonus Албански: bonus, shtesë
Употреба: Економија
Примери:
годишен бонус
FlexiMac
 менување на македонски глаголи