а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бонвиван

мн. бонвивани
Вид збор: Именка, машки род
Човек што е склон на уживање, што сака лесен живот.
Англиски: bon vivant Француски: bonvivant
Примери:
Уметниците го сметаа за голем бонвиван.
Изведенки
бонвивански прид.
бонвиванскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи