а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бонбонџија

мн. бонбонџии
Вид збор: Именка, машки род
Продавач на бонбони.
Примери:
Бонбонџијата во дуќанот на аголот секогаш имаше прекрасни бонбони.
Изведенки
бонбонџиски прид.
бонбонџискиот
Што се однесува на бонбонџија.
Пример: бонбонџиски дуќан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи