а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бонбониера

мн. бонбониери
Вид збор: Именка, женски род
1. Убаво спакувана кутија со бонбони, обично чоколадни.
Англиски: candy box Француски: bonbonnière Албански: kuti sheqerkash
2. Продавница за бонбони и чоколади.
Англиски: candy shop Албански: shitore sheqerkash
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи