а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бомбина

мн. бомбини
Вид збор: Именка, женски род
Соленоид што произведува напон за свеќицата на автомобилскиот мотор.
Англиски: ignition coil
Употреба: Технологија
Примери:
Си задоцнил со промената на свеќиците и ти цркнала бомбината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи