а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бомбе

мн. бомбиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33993
полуцилиндар
Англиски: hat
Употреба: Архаизам
Примери:
Луѓето ги оставаа парите во црно големо бомбе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи