а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бомба

мн. бомби
Вид збор: Именка, женски род
1. Метално тело, предмет исполнет со експлозив, наменет за уништување објекти и жива сила.
Англиски: bomb Албански: bombë
Употреба: Воен термин
Примери:
Атомска бомба.
Рачна бомба.
2. Нешто извонредно, сензационално, успешно.
Англиски: super Албански: bombë, super
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тоа е бомба работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи