а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бомбастичен

бомбастичниот
Вид збор: Придавка
Претерано накитен, патетичен, страстен говор.
Англиски: bombastic
Примери:
Неговата бомбастична изјава сите ја слушаа со климање на главата.
Изведенки
бомбастичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи