а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бомбардира

бомбардираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Исфрли, исфрла бомби од авион, врши бомбардирање.
Англиски: bombard Албански: bombardon
Употреба: Воен термин
Примери:
Италијанците ја бомбардираа пругата и урнаа дел од тунелот.
2. нападне, напаѓа, засипе
Англиски: overwhelm Албански: bombardoj, sulmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Девојчето го бомбардираше со прашања.
Изведенки
бомбардирање ср.
мн. бомбардирања
глаг. им.
Пример: Бомбардирањата ја разурнаа целата населба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи