а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болјар

мн. болјари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34122
Феудален земјопоседник, припадник на повисокиот слој на феудалната класа во Русија и во некои други земји; големец, великан.
Англиски: squire
Употреба: Историја
Примери:
Некој угледен влашки болјар ги поканил на гости.
Изведенки
1. болјарка ж.
мн. болјарки
2. болјарски прид.
болјарскиот
Пример: болјарски производ