а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болшевик

мн. болшевици
Вид збор: Именка, машки род
Припадник, приврзаник на болшевизмот.
Англиски: Bolshevist
Употреба: Историја
Примери:
За време на Граѓанската војна болшевиците пристигнале во најблиското гратче до манастирот.
По победата на болшевиците во Русија, а по иницијатива на Александра Колонтај, 8 март по прв пат е прогласен за државен празник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи