а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болсне

болснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За молскавица - молсне.
Англиски: flash Албански: veton
Примери:
Hа небото болсна веда.
2. Силно светне, испушти силен сјај.
Англиски: shine Албански: shndrit
Примери:
Снеможеното зимско сонце болсна по снегот.
Изведенки
болснува несв.
болснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи