а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болска

болскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За молскавица - молска, сека.
Англиски: flash Албански: veton
Примери:
На небото болскаа секавици.
2. Свети силно, со силен сјај.
Англиски: shine Албански: shndrit
Примери:
Неговото сечило болскаше на сонцето и ми ги заслепуваше очите.
Изведенки
болскање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи