а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болничен

болничниот
Вид збор: Придавка
болнички
Англиски: medical
Употреба: Медицина
Примери:
Требаше да лежи три месеци со подигнати нозе во болничниот кревет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи