а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болка

мн. болки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 277
1. Чувство предизвикано од болест, од телесно и духовно патење.
Англиски: pain Албански: dhimbje
Употреба: Медицина
Примери:
Острата болка во градите го кинеше.
Почувствува остра болка што се ширеше по телото.
2. болест
Англиски: illness Албански: sëmundje
Употреба: Медицина
Примери:
Ништо не може да му ја излечи болката.
Изрази
Не е болка за умирање - не е толку страшно, од тоа не се умира.
Изведенки
бол м.
мн. болови