а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боли

(ме) болат; болел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 969
(само во 3 л. со кратка зам. форма: ме, те, го, не, боли) Чувствува болка.
Англиски: hurt Албански: dhemb
Употреба: Медицина
Примери:
Половината ја боли од седење.
Изрази
Ич не ме боли - не ми е гајле!
Изведенки
болење ср.
глаг. им.