а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боливач

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19157
Едногодишна лековита билка со ситен бел цвет и пријатна миризба.
Латински: Matricaria chamomilla Англиски: camomile Албански: kamomilë
Употреба: Ботаника
Примери:
Низ тревата се белееја малите главички на боливачот.