а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болештина

мн. болештини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8282
1. болест
Англиски: sickness Албански: sëmundje
Употреба: Пејоратив
Примери:
Војната донесе болештини и патила.
Тоа е легло на болештини.
Тешка болештина ме налегнала.
2. силна болка
Англиски: pain Албански: dhimbje
Примери:
Од раната има силни болештини.
Од болештината не може да заспие.