а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болешлив

болешливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 47455
Што често се разболува, неотпорен, што има слабо здравје.
Англиски: ill, sickly
Примери:
болешлива жена
Изведенки
болешливост ж.