а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болен

мн. болни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7000
Пациент, болен, заболен човек во лекарска нега.
Англиски: patient Српски: болесник Албански: sëmuri Бугарски: болен Грчки: ασθενής
Употреба: Медицина , Нестандарден збор
Примери:
Болните се молат да го предадат здравствениот картон.
Лекот е горчлив, но болниот го зема, зашто знае дека инаку нема да оздрави.
Изведенки
болна ж.
болната