а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болезлив

болезливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50712
1. Што е често болен.
Англиски: sickly
Примери:
Таа беше сува, жолта, болезлива и нервозна жена.
2. Што има изглед на болен.
Англиски: sickly
Примери:
Болезливата боја на нејзината кожа ја правеше грда и непривлечна.
3. Што е со меко срце, сожалив, премногу чувствителен.
Англиски: sensitive
Изведенки
1. болезливо прил.
Пример: Маларичната мајка е болезливо нежна спрема најмладото чедо.
2. болезливост ж.