а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болежлив

болежливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20881
болешлив
Англиски: sickly
Изведенки
болежливо прил.
Пример: Болежливо се насмевнуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК